G.SKILL Ripjaws M5 RGB Series DDR5 RAM
Estimated reading time: 3 minutes
- 32GB dual-channel kit for high-performance gaming
- Supports Intel XMP 3.0 for easy overclocking
- Delivery within 1 to 2 days
- Return policy available for defective products
- Designed for Intel 600/700/800 Series chipset
G.SKILL Ripjaws M5 RGB Series (Intel XMP 3.0) DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 5200MT/s CL40-40-40-83 1.10V Desktop Computer Memory UDIMM – Matte Black (F5-5200J4040A16GX2-RM5RK).
You have the right to request a return of the product within 3 days of receiving the order if there is a defect or manufacturing issue with the product – Terms and Conditions apply.
The Ripjaws M5 RGB Series is designed for Intel 600/700/800 Series Chipset with 12th/13th/14th Gen Intel Core Series CPU or Intel Core Ultra 200 Series CPU.
Brand: G.Skill, Series: RipJaws M5 RGB, Model: F5-5200J4040A16GX2-RM5RK.
ECC: No, Dual Channel Kit, Recommended Use: High Performance or Gaming Memory.
Memory kits will boot at the SPD speed at default BIOS settings with compatible hardware.
For memory kits with XMP, enable XMP profile in BIOS to reach the rated potential XMP overclock speed of the memory kit, subject to the use of compatible hardware.
Reaching the rated XMP overclock speed and system stability will depend on the compatibility and capability of the motherboard and CPU used. Additionally, you should check the G.Skill RAM Configurator or QVL for validated hardware combinations.
Do not mix memory kits. Memory kits are sold in matched kits that are designed to run together as a set. Mixing memory kits will result in stability issues or system failure.
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | GSKILL |
| Memory Support | DDR5 |
| MEMORY SIZE | 2X16 GB |
| MEMORY SPEED | 5200 MHz |
| RGB | RGB |
| Color | WHITE |
| Computer Memory Size | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MT/s |
| Compatible Devices | Desktop |















Reviews
There are no reviews yet.