VENGEANCE® RGB 64GB (2x32GB) DDR5 DRAM 5200MT/s CL40 Memory Kit — Black
Estimated reading time: 2 minutes
- Dynamic ten-zone RGB lighting.
- Optimized for Intel® motherboards.
- Lowers profile design for better clearance.
- High performance with DDR5 frequencies.
- 3-day return policy for defective products.
CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 memory delivers DDR5 performance, higher frequencies, and greater capacities optimized for Intel® motherboards while lighting up your PC with dynamic, individually addressable ten-zone RGB lighting. Reduced Size: Same performance but with a lower-profile design for better clearance.
You have the right to request a return of the product within 3 days of receiving the order if there is a defect or manufacturing issue with the product – Terms and Conditions apply. Delivery within 1 to 2 days.
Thamarat ALFAWAZ for General Trading Ltd. began its journey in 2000 with humble beginnings and, over the past 25 years, has grown into a trusted and reputable supplier of a wide range of IT products and services. Guided by a commitment to integrity and excellence, we have built strong relationships with our customers, always upholding the highest standards of trust and professionalism. With a strong presence in Baghdad, we proudly serve clients across all Iraqi provinces, delivering innovative solutions tailored to their needs.
For more details, please refer to our Refund & Return Policy.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Brand | Corsair |
| Memory Support | DDR5 |
| Memory Size | 2X32 GB |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| RGB | RGB |
| Color | BLACK |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Memory Size | 64GB (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Speed | 5200 MT/s |
| Tested Voltage | 1.25V |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Speed Rating | PC5-41600 (DDR5-5200) |
| SPD Speed | 4000MHz |
| SPD Latency | 32-32-32-64 |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Format | UDIMM |
| Package Memory Pin | 288 |
| Weight | 0.15kg |
| Heat Spreader | Aluminum |
| Fan Included | No |
| Memory Color | BLACK |
| Memory Compatibility | Intel 600 Series, Intel 700 Series, Intel 800 Series |
| Memory Detail Compatibility | Intel 600 Series, Intel 700 Series, Intel 800 Series |
| Memory Type | DDR5 |
| Power Draw | Overclock PMIC |















Reviews
There are no reviews yet.